

HR 445STD -23 Mercury F20ELHPT -23.
Fin begagnad eka med motor som har elstart, trim & tilt.
Bottenmålad, motorlås, elektrisk länspump & div. förtöjningsutrustning.
Får vi presentera HR 445 std som är en allroundbåt med en skrov-konstruktion som liknar våra pulpetbåtars skrov, men ändå enkel och robust som våra övriga roddbåtar. Det breda skrovet med de höga friborden gör båten säker och trygg. Den stabila konstruktionen gör också att den kan bära en 20 hk fyrtaktsmotor med fartresurser strax över 20 knop. Man skulle kunna kalla den en ”Motorroddbåt”. Stabil även att ro med. Bad & fiskebåt.
Nypris med utrustning: 97.800.-!
Båten finns i Hunnebostrand!
Längd: 4,45 cm.
Bredd: 1,70 m.
Vikt: 180 + 48 = 228 kg.
Personer: 4 st.
Max motor: 20 hk.
Fart med 10 hk och 1 person: C:a 17 knop.
Fart med 10 hk och 2 personer: C:a 13 knop.
Mercury F20ELHPT, är en motor med rorkult, elstart samt trim & tilt (elektrisk riggvinkeljustering & upptippning.
Växelströmsgenerator amp / Watt: 12 amp (145 watt).
Slagvolym (kubikcentimeter): 333.
Torrvikt *Lättaste modellen på marknaden: 48 kg.
Motortyp: Inline 2 cylindrar.
Hk: 20.
Pris: 64.900.-
0523-50330.
[email protected]
| Dimensioner | 445 × 170 cm |
|---|---|
| Brand | HR |
| Engine Brand | Mercury |
| Engine Model | F20ELHPT |
| Engine HP | 20 hp |
| Engine Year | 2023 |
| Engine Hours | 0 |
| Fuel Type | Bensin |
| Boat Year | 2023 |
| Length | 445 cm |
| Width | 170 cm |
| Weight | 180 kg |
| Max People | 4 |
| Sleeps | 0 |
| Sleeps Extra | 0 |
| Boat Engine Type | Utombordare |
Begagnad
HR