






Begagnad Finnmaster T8 -20 Yamaha F300BETX -20.
T8 är sportig men samtidigt bekväm.
Ibland ska man inte behöva kompromissa. När man vill ha en sportig, men samtidigt bekväm båt så ska man få det. Därför valde vi inte bort någonting när vi skapade Finnmaster T-seriens stolthet – Finnmaster T8. I denna unika båtmodell återfinns alla smarta lösningar som är vårt signum. Här har vi helt enkelt bara använt de bästa materialen och inte kompromissat med någonting. Vi har med årtiondes erfarenhet tagit fram en båt för dig som endast vill ha det bästa. I denna mångsidiga och prisbelönta Day Cruiser kan du gå från att ha en middag med hela familjen till att snabbt och smidigt förvandla matplatsen till ett av hamnens läckraste soldäck. När solen väl går ner kan hela familjen spendera natten i den stora kajutan, som är utrustad med en separat toalettenhet.
Vi på Finnmaster har designat, konstruerat och producerat båtar på vårt varv i Finland i över 30 år. Under de här åren har vi jobbat hårt med att utveckla smarta lösningar som till exempel innebär att du alltid har någonstans att stuva undan fendrar, bara sekunder efter du kastat loss. Du behöver heller inte flytta på dynorna när du ska stuva undan i förvaringsutrymmen. Vi kallar vårt koncept för Smart Design vilket innebär att vi syr ihop form med innehåll för att underlätta livet till sjöss – oavsett vad du använder din båt till. Lösningarna hjälper inte bara till att knyta samman genomtänkta och praktiska detaljer med snygg och modern design. De innebär framförallt att såväl den kompetente kaptenen som den nyfikne nybörjaren kan få en underbar upplevelse på sjön.
Längd: 8.10 m.
Bredd: 2.72 m.
Djupgående: 0.50 m (Båt).
Torrvikt: 2200 + 260 = 2460 kg.
Personer: 10 st.
Kojplatser: 4 st.
CE-kategori: C.
Skrovvinkel: 21 °.
Motor: 250-350 hk.
Bränsletank volym: 261 L.
Vattentank volym: 39 L.
Septiktank volym: 47 L.
Yamaha F300BETX Körfakta 2 personer;
Varv/minut. Fart i knop. L/h. Liter/sjömil.
5800 41.2 99.2 2.41
5500 38.5 85.5 2.22
5000 35.0 72.8 2,08
4500 31.5 58.3 1.85
4000 27.2 45.7 1.68
3500 22.1 32.5 1.47
1100 5.0 5.6
Standardtrustning: Fast bränsletank 261 liter, LED-navigationsljus, Vindrutetorkare 2 st, Hydraulstyrning Seastar, Tilt-ratt, 3 x USB eluttag, Yamaha 4” LAN -multidisplay, Yamaha Y-COP -stöldskyddssystem, Elektroniskt fjärreglage, Bogpropeller Trimplan, Brändsläckare, Automatisk länspump, Dubbelt batterisystem, Pentry & diskho, Vattentank, 39 liter, Wallas 800D keramisk spis, Utdragbar kylbox 30 liter, Vattentoalett & septiktank 47 liter, Räcken i syrafast stål, Badbrygga & badstege, Ankarbox 3 st, Stora takfönster, Stora skrovfönster, Skoskåp, Kapell & kapell garage, Teak till sittbrunn, Bord i sittbrunn & mugghållare 4 st, mugghållare 4 st, Pollare 4 st & vikbara pollare 2 st, Fenderkrokar 2 st, Fender 4 st, Fenderskydd & rep, Mattserie kabin, Gardiner till kabin, Dynserie Silvertex, Vitt skrov.
Extrautrustning: Garmin 1222xsv Touch J1910, Mente Marin Autotrimpanel, Bäddmadrass, EDITION 1: (hamnkapell, soldäck, LED-ljus i fören, LED-ljus i sittbrunn, trimindikator, sängöverkast, Fusion MS-RA 70 & högtalare, bordsfot med el till sittbrunn). EDITION 2: (Webasto 2 kW, ankarvinsch Sleipner Midi akter inkl. fjärrkontroll).
Båten ligger i vattnet, i Hunnebostrand!
OBS! Försäljningsuppdrag, inga byten!
Pris: 1.079.000.-
0523-50330
[email protected]
| Dimensioner | 800 × 278 cm |
|---|---|
| Brand | FINNMASTER |
| Sale Rep | Alexander Segersten, Magnus Rodin |
| Engine Brand | Yamaha |
| Engine Model | F300BETX |
| Engine HP | 300 hp |
| Engine Year | 2020 |
| Engine Hours | 0 |
| Fuel Type | Bensin |
| Boat Year | 2020 |
| Length | 800 cm |
| Width | 278 cm |
| Weight | 2200 kg |
| Max People | 8 |
| Sleeps | 4 |
| Sleeps Extra | 0 |
| Boat Engine Type | Utombordare |
Begagnad
FINNMASTER